sobota, 13 stycznia 2018

Ten niepozorny pojazd dla niepełnosprawnych bije rekordy popularności za oceanem. Tradycyjny rower trzykołowy doczekał się konkurencji?


Tradycyjny rower trzykołowy doczekał się godnej konkurencji? Wszystko na to wskazuje, że w świecie ułatwień dla osób niepełnosprawnych pojawił się nowy trend, który bije rekordy popularności, a to za sprawą niepozornego wynalazku, jakim jest Alinker. Czy ma szanse stać się jednym z podstawowych urządzeń ułatwiających codzienne życie? Przyszłość pokaże.

Alinker, inaczej można określić go jako "bezpedałowy" rower spacerowy, który dzięki sile nóg pozwala swobodnie przemieszczać się, zarówno w celach rekreacyjnych, jak i rehabilitacyjnych. Pojazd jest niewielki, leciutki, poręczny, a co najważniejsze można go w kilka minut złożyć i rozłożyć, co znakomicie ułatwi jego transport i przechowywanie. Twórcą Alinkera jest holenderska projektantka, Barbara Alink, która obserwując postępujące ograniczenia swojej matki, wpadła na pomysł stworzenia specjalnego pojazdu wspomagającego chód, umożliwiającego bezpieczną aktywność fizyczną.


Jak na tym jeździć? Na pierwszy rzut oka jest to bardzo proste. Wystarczy dopasować wysokość siedziska do długości nóg, tak, by były lekko ugięte. W ruch wprawiany jest naprzemiennymi odbiciami stóp, kierownica steruje kierunkiem jazdy, posiada hamulce ręczne, hamować można również stopami.

Dla kogo jest przeznaczony? Na pewno może z niego korzystać większość użytkowników rowerów trójkołowych, dodatkowo świetnie sprawdzi się u niepełnosprawnych po amputacjach jednej lub dwu kończyn, doskonale wspomoże aktywność osób po urazach, a także w podeszłym wieku. Warunkiem koniecznym używania Alinker'a jest zdolność do samodzielnego chodu, na tyle, by móc usiąść na siodełku i mieć możliwość naprzemiennej pracy nóg podczas napędzania.

Alinker posiada regulację wysokości siodełka oraz kierownicy. Sprzedawany jest w trzech rozmiarach, w zależności od długości nóg. A na koniec cena... Pojazd kosztuje około 2 tys dolarów, więc nie jest to zbyt zachęcające dla polskich użytkowników. Więcej informacji o Alinker oraz możliwości ewentualnego zakupu można znaleźć na stronie thealinker.com Zobacz też poniższe wideo i Alinker w akcji :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz